Jak zabezpieczyć stal przed korozją?

Stal posiada bardzo dobre właściwości mechaniczne i doskonałe parametry wytrzymałościowe. W materiale tym mogą jednak zachodzić pewne niekorzystne zjawiska, jak np. krozja. Dotyczy to nawet stali nierdzewnej, która narażona jest na różne oddziaływania środowiskowe. Istnieją jednak różne sposoby na zabezpieczanie antykorozyjne metali, podnoszące ich żywotność oraz chroniące również przed innymi czynnikami.

cynkowanie

 

Ochrona stali przed korozją

 

Na ochronę stali przed korozją składają się różne działania, których celem jest zmniejszenie strat powodowanych rdzewieniem. Czynności te podejmowane są często jeszcze na etapie projektowania urządzeń i instalacji, włącznie z wyborem konkretnych materiałów konstrukcyjnych czy stosowaniem określonych metod łączenia elementów. Nie bez znaczenia pozostaje sam etap eksploatacji, w którym należy dbać o regularne osuszanie i oczyszczanie powierzchni narażonych na korozję. Najskuteczniejszym sposobem na ochronę przeciwkorozyjną jest stosowanie odpowiednich powłok ochronnych, uzyskiwanych na skutek realizacji określonych działań chemicznych i mechanicznych. Odpowiednie zabezpieczenie stali ma kluczowe znaczenie w zakładach mechanicznych i wytwórniach konstrukcji stalowych, których działania produkcyjne decydują o trwałości produkowanych wyrobów.

 

Cynkowanie ogniowe

 

Jedną z metod zabezpieczania stali przed rdzewieniem jest cynkowanie ogniowe, którego efektywność wynika ze specyficznych właściwości cynku. Proces ten opiera się na utworzeniu powłoki cynkowej, która tworzy stop ze stalą na linii styku. W ten sposób pokrywane są wszystkie powierzchnie zewnętrzne i wewnętrzne, co zapewnia im trwałość na uszkodzenia mechaniczne oraz oddziaływania środowiskowe. Cynkowanie ogniowe polega na zanurzeniu elementu w płynnym cynku, który uprzednio przygotowywany jest chemicznie. Takie zabezpieczenie stali wykazuje dużą efektywność. W zależności od agresywności środowiska, pokryta powłoką cynkową stal może przetrwać nawet 60 lat eksploatacji. Więcej na temat cynkowania znajdziesz na stronie http://www.ocynkownia-ogniowa.pl/

 

Malowanie proszkowe

 

Malowanie proszkowe to nowoczesna metoda zabezpieczania przeciwkorozyjnego, która opiera się na nanoszeniu polimeryzujących powłok malarskich w temperaturze 200 stopni Celsjusza. Elementy stalowe poddawane temu procesowi należy uprzednio odpowiednio przygotować, wykonując obróbkę chemiczną lub śrutowanie. Malowanie proszkowe przeprowadza się za pomocą specjalnego pistoletu, który umożliwia nakładanie warstwy farby proszkowej o określonym kolorze. Metoda ta łączy w sobie antykorozyjne działanie powłoki cynkowej z dekoracyjnymi zaletami typowych powłok malarskich. Uzyskane w ten sposób zabezpieczenie jest bardzo trwałe, zapewniając efektywną ochronę przed rdzewieniem na okres nawet dwukrotnie dłuższy od sumy trwałości zwykłej powłoki malarskiej i powłoki cynkowej. Malowanie proszkowe sprawdza się zwłaszcza w przypadku ogrodzeń, bram oraz innych elementów dekoracyjnych.

 

Malowanie na mokro

 

Malowanie na mokro wykonuje się głównie w przypadku elementów o dużych gabarytach, takich jak stalowe konstrukcje budowlane. W procesie tym farby nanoszone są na uprzednio przygotowane podłoże metodą natryskową, za pomocą specjalnych agregatów hydrodynamicznych oraz zbiorników ciśnieniowych. Ochrona przeciwkorozyjna uzyskiwana jest na skutek zastosowania odpowiednich metod strumieniowo-ściernych, w tym śrutowania w komorach turbinowych i śrutowoniczych. Skuteczność takiego zabezpieczenia w dużym stopniu zależy od staranności przeprowadzenia poszczególnych etapów malowania, które wymagają stałego monitorowania przy użyciu specjalnych urządzeń kontrolno-pomiarowych.